Asımın nesli ne demek
asımın nesli nedir kime denir

Mehmet Akif Ersoy şiirinde anlatılan nesil


Etiket:

asimin nesli ne demek

26 Aralık 2015 Saat: 21:46

Bir önceki yazımız olan Allah'tan korkmaz ne demek? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sponsorlu bağlantılar

2 Yorum

 1. asımın nesli diye hitap edilen türk gençliği

  asım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek:
  işte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.

  mehmet akif ersoy’un çanakkale şehitleri şiirinden dizeler.

  peki kimdir asım ve nesli? buradaki namus kavramından aktarılmak istenen nedir?

  işte o zat hz. asım bin sabit’tir.

  bedir, uhud, hendek gazvelerine katılmış peygamber efendimizin ashabından büyük bir zat.

  peygamberin ölümünden sonra kuran eğitimi almak ve islama geçmek isteyen bir yerleşime arkadaşlarını alıp giderken kendisine suikast düzenlendiğinin farkında değildir.

  azgın müşriklerin amacı onu öldürüp cesetini çiğnemek ve alay etmektir. olay anında durumu sezen hz. asım allah’a el açıp yalvarır: ” allah’ım şu vakte kadar senin dinini yaymak için uğraştım, sana yalvarıyorum izin verme bu kafirler cesetimi çiğneyip alay etmesin. ”

  asım bin sabit hakkın rahmetine kavuşur fakat duası kabul olur. cesetinin çevresini arılar sarar. bu yüzden kendisine “arıların koruduğu sahabi” denir. müşrikler bunu görünce havanın kararmasını ve arıların dağılmasını beklemek üzere olay yerinden ayrılır.

  fakat daha sonra bölgenin iklim şartlarına ters düşecek şekilde bir yağmur yağar, sel götürür her yeri ve hz. asım’ın cesetini kimse bulamaz.

  geçen sene bu zamanlar nihat hatipoğlu bu bölgeye gitmiş bu olayı anlatıyordu. iklim şartlarından ziyade bölge arazisi engebelide değil cesetin sularda sürüklenip kaybolması imkansıza yakın.

 2. mehmet akif’in asım’ına ve onun nesline illa islam tarihinden bir dayanak bulmak şart değil; safahat’ın 2.000 küsür beyitlik koca altıncı kitabı var, adı da asım zaten. dahası, çanakkale şehitlerine ismiyle bilinen manzume, esasen müstakil bir şiir değil, asım şiirinin bir parçası.

  peki kimdir asım ve nesli?

  asım, mehmet akif’in babasının talebelerinden ali şevki beyin (kitaptaki adıyla köse imam) oğludur. mehmet akif’in (kitaptaki adıyla hocazade) pek takdir ettiği ve memleketin bekasını, temsilen onun ve neslinin ellerinde gördüğü bir gençtir. ruhen vatan ve allah sevgisiyle, aklen çağın gerektirdiği ilim ve irfan ile donanmış… yahu, 2.000 küsür beyitlik koca şiiri mi özetleyelim şimdi? merak eden açar okur, etmeyen sahabeden, olmadı evliyadan bir asım bulur.
  safiye soyman

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.